пн.-сб. з 9:00 до 19:30
Фотогалерея

Причини вибивання ПЗВ та алгоритм пошуку несправностей. Чому спрацьовує УЗО?

Причини спрацьовування ПЗВ (диференціального автомата, дифреле) залежить від виду несправності електромережі.

Розглянемо порядок проведення наступних дій для пошуку спрацьовування ПЗВ. Що таке ПЗВ можна почитати тут.

1. Звести ПЗВ. Якщо прапорець зводиться, то це означає, що в електроустановці стався витік струму на землю, спричинений нестабільним або короткочасним порушенням ізоляції. І тут необхідно провести загальний контроль стану ізоляції. Перевірити працездатність ПЗВ натисканням кнопки ТЕСТ. При натисканні цієї кнопки вона має спрацювати, тобто вимкнутись.

2. Якщо ПЗВ зводиться і миттєво спрацьовує, це означає, що у електроустановці є дефект ізоляції будь-якого електроприймача чи електропроводки, або воно несправно. У цьому випадку необхідно зробити такі дії:

3. Вимкнути всі автоматичні вимикачі групових ланцюгів, які підключені після дифзахисту.

4. Якщо автоматичні вимикачі однополюсні або триполюсні, вони не розмикають нульові робочі провідники (тобто вимикають тільки фазу). Значить з урахуванням того, що витік струму можливий і з нульового робочого провідника, для виявлення дефектного ланцюга можливо знадобиться виконати від’єднання всіх нульових робочих провідників від збірної шини.

5. Вмикнути ПЗВ.

6. Якщо ПЗВ зводиться, перевірити працездатність ПЗВ натисканням кнопки ТЕСТ. Миттєве відключення дифзахисту означає, що воно справно, але в ланцюга, що захищається, є витік струму. Якщо ПЗВ не зводиться, це означає, що має місце несправність ізоляції монтажних провідників електрощита або несправність ПЗВ. Перевірити ПЗВ можна методом відкидання проводів на його вихідних клемах.

7. Послідовно вмикати автоматичні вимикачі.

8. Якщо захист спрацьовує при включенні певного автоматичного вимикача, це означає, що в ланцюзі даного вимикача є пошкодження ізоляції.

9. Вимкнути або від’єднати всі електроприлади в ланцюгу вимикача, при включенні якого спрацювало ПЗВ.

10. Звести прапорець захисту.

11. Якщо ПЗВ зводиться, це означає, що несправність ізоляції у якомусь із електроприймачів. Якщо ПЗВ не зводиться при всіх відключених пристроях даного ланцюга, це означає, що дефектна ізоляція електропроводки.

12. Послідовно включати кожен прилад даного ланцюга.

13. Захисний пристрій спрацьовує під час увімкнення певного електроприладу.

14. Вимкнути дефектний електроприлад.

15. Підключити всі прилади (крім дефектного), звести ПЗВ, переконатися, що ПЗВ не спрацьовує. Перевірити працездатність ПЗВ натисканням кнопки ТЕСТ.

узо фотоІще одним з методом є спосіб вимірювання тестером ізоляцію проводів, що підключаються. Цей метод передбачає що ПЗВ саме собою вже справно. Перед виконанням наступних кроків потрібно вийняти з розеток кінцеві споживачі і спочатку перевірити їх приладом на відсутність витоку струму.


Суть даного методу така: потрібно в електрощиті вимкнути весь захист як ПЗВ так і звичайні автоматичні вимикачі (вимикаємо тільки прапорці, але обов’язково перевіряємо відсутність напруги на виході кожного автомата).

Спочатку перевіряємо приладом між якими з дротів є витік. Поки ще нульові дроти знаходяться в загальному скручуванні або на спільній клемі і дроти заземлення також у такому стані, торкаємося щупами по черзі в такій послідовності: нульове скручування і скручування землі.

Якщо короткого замикання (КЗ) прилад не показує, значить беремо по черзі-один фазний вихід одного з автомата і торкаємося спочатку нульового скручування, потім скручування заземлюючого дроту. У цьому випадку один з фазних проводів покаже КЗ на землю або нуль. Саме на ньому потрібно шукати витік струму.

Якщо ж є коротке замикання між нульовим проводом і землею, потрібно роз’єднати всі нульові проводи, щоб вони не торкалися один одного. Потім торкаємося одним щупом на загальне скручування землі та одного з нульових проводів. Якийсь із них покаже КЗ і буде несправним.

Якщо автомати двополюсні (220В) чи чотириполюсні (380В), то КЗ потрібно перевіряти на виході цих автоматів за схемою фаза-нуль, фаза-земля, нуль-земля. Ця ж схема застосовується у всіх перерахованих вище методах.

P.S. Вам потрібно зрозуміти одну суть — потрібно методом відкидання обчислити несправний провідник і вжити заходів щодо ліквідації непрацездатності. Успіхів в пошуку! Ну, а якщо не впораєтеся, викликайте електрика.

© 2010. Всі права на цю статтю належать автору та захищені. При копіюванні тексту посилання на сайт https://master-elektrik.com.ua обов’язкове.

Контакти
Ігор
zubenkoi@gmail.com
Можете нам написати
2010 (c)Сайт master-elektrik.com.ua захищений авторським правом. Любе копіювання та
разміщення інформації дозволено тільки при обов'язковому посиланні на сайт!
Технічна підтримка та розробка дизайну від веб-студії webworks.com.ua