пн.-сб. з 9:00 до 19:30
Фотогалерея

Як правильно зробити з’єднання (скручування) електричних проводів?

Як за правилами з’єднати електричні дроти? На перший погляд, про з’єднання проводів можна сказати, що там немає нічого незвичайного. З одного боку, це так. Ну що, взяв собі та скрутив. А з іншого — треба знати, як це правильно треба робити . Ось і про це ми поговоримо з Вами далі. Якщо Ви дотримуватиметеся наступних рекомендацій, то і жодного лиха з електропроводкою не трапиться. Що ж потрібно знати про те, як правильно зробити з’єднання (скручування) мідних або алюмінієвих проводів?

По перше, згідно правил улаштувань електроустановок пункт 2.1.21. ПУЕз’єднання проводів і кабелів мають здійснюватися одним з таких способів: зварюванням, обпресуванням, за допомогою гвинтових або болтових з’єднань, або методом пайки відповідно до діючих інструкцій, затверджених в установленому порядку.

Але майже 90% електриків всеж таки роблять скрутки проводів як основний спосіб зєднання. З власного багаторічного досвіду можу заявити, що скрутка має право на життя, але в певних випадках. На першому місці скруткою-довгожитель являється скрутка з монолітної цільної жили мідного дроту довжиною 4-6 см. Дотримуйтесь нижчеперечислених порад, так як випадки бувають різні, і варто правильно зєднати дроти.

Как правильно сделать скрутку проводов

1. Намагайтеся з’єднувати між собою дроти лише з однакового матеріалу-мідь з міддю, алюміній з алюмінієм. При застосуванні скручування з різного металу, в ній виникає теплове нагрівання, внаслідок різної електропровідності матеріалів. Таке нагрівання може ще відбутися у разі слабо скрученого скручування, а також від підвищеного проходить навантаження через це скручування.

Надалі це призводить до розплавлення ізоляції дроту та ізоленти та його подальшого загоранню або ж короткому замиканню. Щоб не допустити таке, ізоленту потрібно застосовувати ганчіркову (текстильну), не ПВХ. У місцях з навантаженнями понад 100 Ватт до 1 кВт на з’єднаннях мідь-алюміній застосовувати клемні колодки (гвинтові зажими рис.6). Якщо плануєте це скручування ховати під штукатурку, тоді клемник виявиться незамінною деталлю, яка підвищить надійність з’єднання. Взагалі клемники бажано застосовувати на будь-яких скрутках.

Корисна інформація

При придбанні клемників не купуйте дешевих поліетиленових, тому що вони плавляться при виділенні тепла в скрутці, беріть  термостійкі. Перші зазвичай мають колір напівпрозорого поліетилену, другі або чисто білі, або ж помаранчеві (рис. 1).

Вид гвинтових зажимів

2. Усі скрутки повинні бути надійно скручені (якщо у Вас не було клемників). На рис.2-скручування з гнучкої міді дроту ПВС, на рис.3-алюмінієві дроти (аналогічно також і мідні монолітні).

Медная скрутка              Скрутка алюминиевых проводов

3. Перед скручуванням дроту необхідно очистити ножем від окисної плівки (темного нальоту). Це значно покращить електропровідність між контактами.

скрутка медных и алюминиевых проводов

4. Довжина скручування має бути не менше 40-50мм (рис.3).

5. Ідеальний варіант — паяння паяльником скруток мідних проводів, але тільки за допомогою каніфолі, а не кислоти, так як вона потім буде послаблювати контакт, окислюючи його. Можна ще застосовувати зварювання проводів, як мідних, так і алюмінієвих. Але це вже з допомогою спеціального зварювального апарату. Як я паяю мідні дроти, можна подивитися тут.

6. Можна також використовувати опресувальні гільзи (застосовуються рідко для квартирних проводок).

Для надійнішого контакту я роблю так, якщо ж все таки потрібно зєднати мідь з алюмінієм. Спочатку скручую всі дроти як на рис.3 або 5, тільки потім всовую їх в отвір клемника і тільки з одного боку, та одночасно затискаю двома гвинтами (рис.6). У цьому випадку «скручування» контактів підвищує надійність електричного з’єднання. Якщо ж дроти короткі, скажімо потрібно якось наростити обламаний провід при виході зі стіни, то одним гвинтом клемника затискаю вхідний провід, а іншим — виходить (тобто, дроти з’єднані один навпроти одного).

Скрутка в клемнику  Правильне зєднання

На малюнку 4 видно вже застосований гвинтовий затискач з алюмінієвими проводами. Гвинтовий затискач не дозволяє скрутці послаблюватися при протіканні навантаження і таким чином гарний контакт стає довговічнішим.

7. Для надійного з’єднання проводів можна і бажано використовувати клемники WAGO. Бувають для різного перерізу та виду проводів, також для одночасного приєднання мідних та алюмінієвих проводів. При використанні даних клемників, бажано не перевищувати навантаження, що йде через них, не більше 7 Ампер, інакше вони будуть плавитись. Чому я не використовую клемники Ваго читайте тут.

клеммники Wago(ваго)з'єднання в коробці клемниками Wago(ваго) монтаж в коробці клемниками Wago(ваго)

8.Ще можна застосовувати ковпачки. Їх накручують зверху на підготовлену скрутку. За рахунок спіралевидної пружини всередині, підтримується більш щільний контакт в скрутці.

Ковпачки для скруток

Ковпачки для скруток

Головне памятайте, якщо під рукою нічого немає, а зєднати потрібно хоч тимчасово: не робіть скруток довжиною менше ніж 1,5 см, добре скручуйте, та надійно ізолюйте. А взагалі, викликайте електрика.

© 2010. Усі права на цю статтю належать автору та захищені. При копіюванні тексту посилання на сайт https://master-elektrik.com.ua/ є обов’язковим.

Контакти
Ігор
zubenkoi@gmail.com
Можете нам написати
2010 (c)Сайт master-elektrik.com.ua захищений авторським правом. Любе копіювання та
разміщення інформації дозволено тільки при обов'язковому посиланні на сайт!
Технічна підтримка та розробка дизайну від веб-студії webworks.com.ua