пн.-сб. з 9:00 до 19:30
Фотогалерея

Типи та види автоматичних вимикачів.

Основне призначення автоматичних вимикачів — захист кабельно-провідникової продукції (КПП), а також кінцевих споживачів від перевантаження вихідних пристроїв та струмів короткого замикання. У цьому розділі я не розглядатиму всі типи, види та категорії автоматичних вимикачів, так як їх є безліч, торкнуся тільки тих, які застосовуються для захисту житлових та офісно-магазинних приміщень.

Тобто, сучасні автомати євростандарту, що кріпляться на DIN-рейку. Найпоширеніші автомати належать наступним компаніям: «Аско (Україна)», «ІЕК» (Росія), «ABB» та «Moeller (EATON)» (Німеччина), «Schneider Elektrik» (Франція), «Hager» (Франція), «Sez» (Словаччина), «SIEMENS» та ін. Автомати великих габаритів, що застосовуються на підприємствах, тут розглядатися не будуть.

Модульні автоматичні вимикачі розподіляються за такими характеристиками:

Внешний вид, тип автоматического выключателяВ-будинкова, на освітлення. У такому типі автоматів установка струму спрацьовування магнітного розчіплювача відрегульована в межах 3÷5 Іном. Тип B дозволяє усунути коротке замикання з малим значенням струму короткого замикання (якщо захищається лінія великої довжини). Щоб виключити помилкові спрацьовування, такі вимикачі не використовують в установках з великими пусковими струмами.

С-загальнопромислова. Струм спрацьовування магнітного розчіплювача виставлений в межах 5÷19 від Iном. Цей тип є універсальним і застосовується при звичайних навантаженнях.

D-для захисту електродвигунів. Цей тип використовується у пристроях із підвищеними пусковими струмами при включенні. Струм миттєвого розчіплювача встановлений у межах від 10 до 20 Іном.

Модульний означає, що це один автомат з одним важелем, це і є один модуль, який має товщину самого автомата близько 18 мм (рис.1). Далі на малюнку видно гвинтові затискачі (1). На них можна підключати провод або ж кабель на сумарне значення до 25 мм². Вимикач важеля (2) дозволяє вмикати та вимикати автоматичний вимикач, а механічний індикатор (3) сигналізує про положення вимикача.

Основні параметри, на які слід звернути увагу при купівлі автомата це його тип (категорія) (4), напруга (6), що підводиться, і струм спрацьовування (в Амперах) (5) при перевантаженні або ж при короткому замиканні .

При вибиванні автомата потрібно спочатку усунути причину поломки, а потім увімкнути автоматичний вимикач. Якщо при повторному включенні автомат відразу вибиває, тобто присутня наявність короткого замикання на виході і потрібно визначати причину. А якщо він починає вибивати через 10÷600 сек., то параметри автомата не відповідають навантаженню, що підводиться. У цьому випадку потрібно зменшити навантаження та спробувати знову увімкнути. Якщо знову вибиває, то автомат можна вважати непридатним, найімовірніше всередині підгоріли контакти, і через це виникає підвищений струм, що призводить до помилкового спрацьовування. Визначитися з несправністю допоможе грамотний електрик.

Однофазні автомати мають наступний токоваріат: 6; 10; 16; 20; 25; 32; 40; 50; 63 Ампер. Вони бувають однополюсні та двополюсні (1р+N). Останній має дві пари гвинтових затискачів: одна-вхід фаза і нуль, а друга-вихід тих же. Двополюсний займає два модулі.

Трифазні автомати (на 380 В) бувають триполюсні (3р) та чотириполюсні (3р+N). Останні застосовуються в пристроях із трифазною електричною системою (найчастіше асинхронні електродвигуни), а також у місцях із підвищеними навантаженнями, де її необхідно рівномірно розподілити.

Трифазні автомати частіше застосовуються на виробництві, іноді в приватних будинках та деяких сучасних квартирах з електричними плитами. У квартирах використовуються однофазні автоматичні вимикачі (рис.1). Про те, як влаштований однофазний автоматичний вимикач зсередини, можна подивитися, натиснувши сюди .

Типи автоматичних вимикачів можуть бути різними. Вибрати автомат потрібно виходячи з перерізу дроту та подальшого навантаження.

© 2010. Всі права на цю статтю належать автору та захищені. При копіюванні тексту посилання на сайт https://master-elektrik.com.ua обов’язкове.

Контакти
Ігор
zubenkoi@gmail.com
Можете нам написати
2010 (c)Сайт master-elektrik.com.ua захищений авторським правом. Любе копіювання та
разміщення інформації дозволено тільки при обов'язковому посиланні на сайт!
Технічна підтримка та розробка дизайну від веб-студії webworks.com.ua