Як замінити електропроводку в будинку або в квартирі-питання, що вимагає особливого підходу. Найчастіше люди, які купують квартири, хочуть створити в найближчому майбутньому комфорт у своїй оселі. Тому вони одразу ж наважуються на ремонт. Також переробкою квартири можуть зайнятися і вже існуючі мешканці, які хочуть оновити внутрішній дизайн, або яких просто «дістали» непрацюючі розетки та вимикачі.
Як правило, всі ремонтні роботи починаються із заміни електропроводки, і тут перед Вами постає питання-як замінити електропроводку в будинку або в квартирі. Навіщо потрібно міняти електропроводку можна почитати тут. У цій статті буде описано поетапність виконуваних робіт. Скажу відразу, що робота курна і пов’язана сильним шумом. Тому необхідно по максимуму поховати всі речі бажано в поліетиленові пакети, накрити квартирні меблі такою ж плівкою або вологими старими простирадлами або покривалами. Ще краще, коли квартира тільки куплена та речі ще не завозилися.
Щоправда, не завжди таке буває. Оскільки ремонтні роботи відповідно до законодавства України ст. 24 ч. 4 «заборонено проводити у вихідні та святкові дні цілодобово, а також увечері з 21.00 до 08.00», то всі роботи необхідно спланувати у будні з 9.00 до 19.00. До того ж, Ви повинні попередити сусідів про майбутні ремонтні роботи. ЖЕК та «Київенерго» можна і не попереджати. Останню організацію тільки якщо Ви захочете перенести лічильник у будинок або встановить новий щиток з лічильником. Ну, на цьому з Вашими підготовчими етапами можна закінчити. Далі починається клопітка робота електрика.
Зараз я опишу, як відбувається це у мене. Спочатку-попередня зустріч із замовником. На даному етапі обговорюються конкретні місця установок розеток, вимикачів та інших електроустановочних виробів (тобто точок). Зазвичай, готової електричної схеми у власників немає (втім, вона мені й не потрібна), є тільки ідеї, де що має стояти. Беру олівець чи маркер і прямо на стінах ставлю мітки. Відразу ж зважаю на побажання замовника, підказуючи як буде краще. Узгоджуємо такі параметри:
— на якій висоті встановлювати розетки та вимикачі (за євростандартом вимикачі 90 см від підлоги, розетки 30 см. В принципі, Ви самі визначаєте висоту, зручну Вам для подальшої експлуатації);
— на якій із стін житла;
— яка відстань від того чи іншого кута;
— кількість розеток та вимикачів;
— чи будуть разом із звичайними розетками розетки TV, телефонні чи інтернет та в якому місці;
— вимикачі та розетки в рамочці (бувають від двох до п’яти (рис.1)
— вимикачі з підсвічуванням або без нього, або димер;
— колір розеток та вимикачів;
— де стоятиме дзвінок;
— кількість автоматів та яку лінію відключатиме;
— чи буде стояти ПЗВ та автомат від стрибків напруги;
— щиток на колишньому місці або переносити в інше місце;
— матеріал щитка-метал або пластмаса;
— щиток вбудований у стіну чи зовнішнього типу;
— кількість та місце розподільчих коробок визначаю сам.Бажано, щоб ви вже прикинули що де буде розташовано. Даю підказки — наприклад, в одному місці буде телевізор. Потрібно думати так: якщо телевізор, то має бути розетка TV під антенний кабель, можливо, буде тюнер від параболічної антени. А це плюс ще одна-дві розетки на 220 В. І це мінімум три розетки на 220 В + розетка TV антена. Бажано ще провести додатково інтернет провід від роутера до телевізора.
Бажано максимально скоротити кількість подовжувачів, самому ж потім буде приємно. Адже зайві шнури часто плутаються під ногами. Другий приклад — комп’ютер. Підраховуємо: ПК+монітор+принтер+можливо сканер+колонки+інтернет. Разом п’ять розеток на 220 В та одна інтернет. Це лише кілька прикладів. Кожна квартира — це індивідуальний об’єкт, і якщо Ви не зможете відразу все врахувати, не переймайтесь, допомогти підсказати та замінити електропроводку Вам я точно зможу.
На запитання, чи можна разом із розетками на 220 В ставити розетки телевізійні (TV), телефонні та інтернет-відповідаю, можна. Також до уваги беруться й інші побажання. Словом, враховуються усі бажані параметри. Зазначу одночасно, ніяких авансів, тобто, попередньої оплати я не беру, як на початковій стадії, так і в процесі роботи. Вся оплата відбувається наприкінці роботи, після остаточної перевірки працездатності всієї електромережі.
Отже, все продумано, і теоретична частина питання, як замінити електропроводку, закінчена. Далі починається клопітка робота. Інструментом робляться штроби, тобто, те місце, куди вкладатиметься провід. Це канавка у стіні розміром 20Х20 мм або більше, якщо кількість дротів велика. Видовбуються місця під розетки, вимикачі та розподільні коробки.
Така робота займає від двох до п’яти днів залежно від матеріалу стін та кількості кімнат та точок. Як інструмент використовую болгарку та перфоратор. Першим роблю два паралельних різи глибиною і шириною до 2 см, а другим довбаю ці місця. Щоб не довбати в стелі, роблю так: ставлю на болгарку три круги по бетону, але спочатку одним, а потім двома і трьома одночасно, і роблю різ завглибшки 10÷15 мм. При використанні дроту ВВП, ВВГ він вставляється в паз і замазується гіпсом.
Потім укладаються дроти в штроби. Кріпляться дроти за допомогою кріплення «ялинка», або гіпсової стартової суміші через відстань 20÷40 см. Роблю з’єднання у розподільчих коробках. Також і на гіпс саджаю монтажні коробки (підрозетники) та розподільчі коробки*.
*Якщо планується маячне вирівнювання стін, то підрозетники не ставлю та не встановлюю щит. Якщо ж мінімальне вирівнювання, то тоді ставлю підрозетники та встановлюю щит і його збираю (встановлюю автомати). Словом, потрібно щоб були вирівняні стіни, і тільки тоді можна встановлювати монтажні коробки та щиток. Часто це буває на другому етапі електромонтажних робіт. Суміш для підрозетників беру типу «ШТУКАТУРКА ГІПСОВА. ФІНІШ або СТАРТ». Зазвичай, це мішки по 25÷30 кг. Як правило, на однокімнатну квартиру достатньо одного мішка. Для швидкого схоплювання застосовую як добавку цемент, 20÷25% від загальної маси суміші, або просто алебастр.
Коробки беру набірні, тому що вони дозволяють витримувати однакову відстань між ними, а також і горизонталь. Встановлюю розетки та вимикачі після шпалер або пофарбованих стін, або навіть і до. Що навіть і краще, так як є можливість кінцево перевірити всю зроблену електропроводку. Потім підключаю автоматичні вимикачі та роблю перевірку всієї виконаної роботи. Успіхів!
© 2010. Всі права на цю статтю належать автору та захищені. При копіюванні тексту посилання на сайт https://master-elektrik.com.ua обов’язкове.